• Slider 1
  • Slider 2

 Co to jest kanał korzenia zębowego?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu miazgi zęba — niewielkiej ilości nitkowatej tkanki w środku zęba. Po usunięciu uszkodzonej, objętej procesem chorobowym lub martwej miazgi, pozostała przestrzeń jest oczyszczana, kształtowana i wypełniana. W zabiegu tym dezynfekuje się wnętrze i szczelnie wypełnia jego kanały. Dawniej zęby ze zmienioną chorobowo lub uszkodzoną miazgą były usuwane. Obecnie leczenie kanałowe pozwala zachować wiele zębów, które w przeciwnym razie zostałyby utracone.

Główne przyczyny uszkodzenia lub martwicy miazgi:

  • Głęboki ubytek próchnicowy,
  • Ukruszenie / odłamanie kawałka zęba,
  • Uraz (np. silne uderzenie),
  • Przeciążenie zęba (przt wadach zgryzu, przy brakach kilku zębów)
  • Choroba przyzębia (paradontoza)

Nieleczone zapalenie lub martwica miazgi są przyczyną gromadzenia się ropy w kości szczęki, która formuje się ropień niszczący kość od środka. Główne objawy ropnia to: silny ból, opuchlizna i trudności w otwieraniu ust.

 Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów, które są realizowane podczas jednej lub kilku (w trudnych i powikłanych przypadkach) wizyt. Najpierw wykonywany jest otwór z tyłu, z przodu lub na środku korony zęba.
Po usunięciu chorej miazgi (tzw. wyłuszczenie miazgi), komora miazgi zęba i kanały korzenia zębowego są oczyszczane, powiększane i kształtowane w ramach ich przygotowania do wypełnienia.
Jeżeli konieczna jest więcej niż jedna wizyta, na otworze w koronie umieszczane jest tymczasowe wypełnienie w celu zabezpieczenia zęba między wizytami u dentysty.
 
Na kolejnej wizycie tymczasowe wypełnienie jest usuwane, a komora miazgi zęba i kanały korzenia zębowego są wypełniane na stałe. Do każdego kanału jest wprowadzany stożkowy, przypominający gumę materiał określany jako gutaperka, pokryty specjalnym uszczelniającym cementem. Gutoperka jest uplastyczniana pod wpływem temperatury i upychana w kanale zębowym, aby szczelnie wypełnić wszystkie zakamarki i kanaliki boczne. Zazwyczaj po leczeniu kanałowym ząb wymaga wzmocnienia wkładem koronowo-korzeniowym (stożkowaty pręcik wklejany w kanał) wykonany z włókna szklanego lub metalu.
W ostatnim etapie na zębie często umieszczana jest porcelanowa korona protetyczna w celu przywrócenia jego naturalnego kształtu i wyglądu oraz prawidłowej funkcji. Alternatywą dla korony porcelanowej jest wkład bądź nakład wykonany z kompozytu lub porcelany (onlay/inlay/endokorona).