• Slider 1
  • Slider 2

Lęk przed stomatologiem Lęk przed dentystą ? Powiedz nam o tym...

Lęk przed dentystą jest powszechnie znany, jednak w obecnych czasach zupełnie niepotrzebny, cierpi na niego wiele osób. - podkreśla Marek Więznowski - Stomatolog z 16 letnim doświadczeniem. Wiele osób odczuwających lęk wyobraża sobie, że zabieg musi być bolesny i nieprzyjemny. Tak wyobrażają sobie zabieg osoby, które doświadczyły nieprzyjemnych odczuć w przeszłości i mają złe doświadczenia ze stomatologami (np. z lat szkoły podstawowej) Tak jak kiedyś tak i teraz uwarunkowały wizytę u dentysty - ze strachem, lękiem, poczuciem bezradności oraz bólem. Można postawić pytanie. Co od tamtej pory się zmieniło ?
 
W dzisiejszych czasach stomatolodzy dysponują dużą gamą środków znieczulających i zupełnie innymi technikami leczenia zębów, niż jeszcze 10 - 15 lat temu. W tej chwili, przy zastosowaniu środków uśmierzających leczenie stomatologiczne jest całkowicie bezbolesne.
 
Objawy dentofobii są bardzo podobne do tych, które odczuwamy podczas bardzo silnego stresu (np. podczas jakiegoś egzaminu lub ekspozycji społecznej) Między innymi są to: przyspieszone bicie serca, uczucie lęku, strachu, napięcie mięśni, uczucie duszności, problemy trawienne, pocące się ręce, uczucie zmieszania, zaczerwienienie, pracie na pęcheż moczowy oraz wiele innych objawów pojawiających się również w sytuacjach związanych ze stresem. Czasami objawy dentofobii mogą przybrać rozmiar paniki. Najlepiej wówczas postarać się uspokoić, głęboko oddychać oraz posiedzieć w spokoju - aż to uczucie minie. Panika jest bardzo przykrym i nieprzyjemnym stanem, jednak nie jest czymś niebezpiecznym.
 

Stomatolog profesjonalne podejście Stomatolog jak psycholog

Jeżeli jednak obawiają się Państwo wizyty u stomatologa - najlepszą metodą o tym jest poinformowanie o tym lekarza. Pan Marek Więznowski podchodzi bardzo indywidualnie do pacjentów, mających problemy z niepokojem przed leczeniem.
Ważne jest, aby pacjent czuł się u dentysty jak u drugiego człowieka, który chce mu pomóc. Dlatego tak ważna jest relacja między pacjentem i lekarzem. Już w trakcie rejestracji - można wspomnieć, że sama wizyta jest dla nas trudna. Nie należy się, tego wstydzić lub czuć zażenowanie. Ludzie, na co dzień boją się rozmaitych rzeczy i niemal każdy zdrowy człowiek odczuwa przed czymś niepokój lub lęk. Lęk i strach w naszym życiu jest również potrzebny - podkreślają psycholodzy. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że pacjent, który kiedyś doświadczył bólu w gabinecie stomatologicznym - teraz po prostu się go boi. To zachowanie jest całkiem normalne i każdy psycholog uważa za adaptacyjne. Człowiek warunkuje ból oraz lęk z sytuacją nieprzyjemną i tak nabywa "lęku przed dentystą", czyli dentofobii.
 
Jeżeli poinformujemy Pana Marka o naszym problemie - w stu procentach możemy liczyć na fachową pomoc. Jeżeli dla pacjenta będzie tak łatwiej - pierwsza wizyta może być tylko rozmową.
W trakcie tego spotkania, lekarz wytłumaczy na czym polega leczenie, jakie są obecne metody oraz rozwieje wszelkie wątpliwości związane z leczenie. Takie podejście podczas pierwszej wizyty ma terapeutyczne właściwości. Jeżeli pacjent pozna lekarza, porozmawia z nim, rozwieje swój niepokój - lęk zmniejszy się. Ważne jest, aby pacjent widział w lekarzu drugą osobę, która jest w stanie w każdej chwili pomóc pacjentowi, wysłuchać go, przerwać na chwilę zabieg lub w sytuacji, kiedy czujemy się źle - po prostu odłożyć go na inny termin. Takie postępowanie pozwala zredukować lęk oraz zobaczyć, osobę lekarza jak i leczenie w gabinecie stomatologicznym zupełnie z innej perspektywy.
 
 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2011.l